KADRİ GÜRSEL

(5 Kasım 2016'dan bu yana tutuklu)
kadri gürsel

Deneyimli gazeteci Kadri Gürsel, 5 gün gözaltında tutulduktan sonra Kasım 2016'da tutuklanan, dokuz Cumhuriyet gazetesi çalışanından biri. Otuz yıllık kariyerinde ağırlıklı olarak uluslararası ilişkiler üzerine yoğunlaştı. 1995'te PKK tarafından kaçırıldı ve 26 gün alıkondu. Bu deneyimini daha sonra "Dağdakiler" adlı kitabıyla yazıya döktü.

31 Ekim 2016'da gözaltına alınan Gürsel, Temmuz 2016'da darbe girişiminden kısa süre önce yazdığı "Erdoğan Babamız Olmak İstiyor" adlı köşe yazısı nedeniyle terör suçlamalarıyla karşı karşıya bulunuyor.

Gürsel bu yazıda, "Madem Erdoğan zorla babamız olmak istiyor, o halde Türkiye’nin bütün ihtiyacı, Tunus’taki diktatörün devrilmesine yol açan kıvılcımı çakan Muhammed Buazizi gibi asi bir evlattır" ifadelerinde bulundu. Gürsel mahkemede bu ifadelerinin siyasi mizah olduğunu belirtti.

"Söz konusu iddialar delillerle destekleniyor olsaydı, hakkımızda bir yargı süreci söz konusu siyasi operasyonun amacı doğrultusunda başlatılabilirdi. Ancak zaman geçiyor, tutukluluğumuz bir cezaya dönüşüyor ve yargısız infaza maruz bırakılıyoruz."

Kadri Gürsel'in 25 Ocak 2017'de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ne gönderdiği mektuptan alıntıdır

"Eşim görüşlerini açıkça ifade ettiği için ağır bir bedel ödüyor. 10 yaşındaki oğlumuz tutuklanmasından bu yana babasını sadece bir kez açık ziyaret gerçekleştirdiğimizde gördü. Başımıza bunun neden geldiğini anlamıyor."

Nazire Gürsel, Kadri Gürsel'in eşi