KADRİ GÜRSEL

(356 gün cezaevinde kaldı)
kadri gürsel

Deneyimli gazeteci Kadri Gürsel, 5 gün gözaltında tutulduktan sonra Kasım 2016'da tutuklanan, dokuz Cumhuriyet gazetesi çalışanından biri. Otuz yıllık kariyerinde ağırlıklı olarak uluslararası ilişkiler üzerine yoğunlaştı. 1995'te PKK tarafından kaçırıldı ve 26 gün alıkondu. Bu deneyimini daha sonra "Dağdakiler" adlı kitabıyla yazıya döktü.

31 Ekim 2016'da gözaltına alınan Gürsel, Temmuz 2016'da darbe girişiminden kısa süre önce yazdığı "Erdoğan Babamız Olmak İstiyor" adlı köşe yazısı nedeniyle terör suçlamalarıyla karşı karşıya bulunuyor.

Gürsel bu yazıda, "Madem Erdoğan zorla babamız olmak istiyor, o halde Türkiye’nin bütün ihtiyacı, Tunus’taki diktatörün devrilmesine yol açan kıvılcımı çakan Muhammed Buazizi gibi asi bir evlattır" ifadelerinde bulundu. Gürsel mahkemede bu ifadelerinin siyasi mizah olduğunu belirtti.

Tutuklanmasından 7 ay sonra 24 Temmuz'da hakim karşısına çıkan Kadri Gürsel 11 Eylül'de gerçekleşen 3. duruşmada tahliye edildi.

"Terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme suçlamasıyla tutuklandım. Gerçek suçumun ise; Gazetedeki köşemde ve konuşmalarımda iktidarın baskıcı politik ve pratik tutumunu eleştirmek olduğunu biliyorum. Gazetecilik suç olamaz. Tutukluluğum ağır bir insan hakları ihlalidir. Serbest bırakılmazsam, hakim karşısında ilk kez kendimi savunma hakkı bulduğumda tutukluluğumun üzerinden dokuz ay geçmiş olacak. Maruz kaldığım ihlal çok daha ağırlaşacak."

Kadri Gürsel'in 28 Nisan 2017'de avukatı aracılığı ile Silivri Cezaevi'nden Uluslararası Af Örgütü'ne ilettiği mesaj

"Eşim görüşlerini açıkça ifade ettiği için ağır bir bedel ödüyor. 10 yaşındaki oğlumuz tutuklanmasından bu yana babasını sadece bir kez açık ziyaret gerçekleştirdiğimizde gördü. Başımıza bunun neden geldiğini anlamıyor."

Nazire Gürsel, Kadri Gürsel'in eşi