DENİZ YÜCEL

(14 Şubat 2017'den bu yana özgürlüğünden yoksun)
People hold placards with hashtag #FREEDENIZ to protest the detantion of German journalist Deniz Yucel in front of Turkish embassy in Berlin on February 28, 2017. 
The investigative detention against Yuecel in Turkey has sparked indignation in the government, parties, and journalist associations in Germany. Yucel, 43, was detained on February 18 and his apartment searched in connection with news reports on an attack by hackers on the email account of Turkey's energy minister. Yucel originates from Floersheim. / AFP / John MACDOUGALL        (Photo credit should read JOHN MACDOUGALL/AFP/Getty Images)

Alman Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel darbe girişimden sonra 14 Şubat 2017 tarihinde yargılanmak üzere tutuklanan ilk yabancı gazeteci oldu. Yücel, hacklenen e-posta yazışmalarının paylaşıldığı bir Twitter grubuna dâhil edilen gazetecilerden biriydi.

Bir hacker grubu olan 'Red Hack' Eylül 2016 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Erdoğan’ın damadının e-posta hesabının hacklenerek ele geçirildiği iddia edilenler de dâhil olmak üzere on binlerce e-posta yazışması yayımladı.

13 gün süren gözaltının ardından “terör örgütü propagandası yapma” ve “halkı kin ve nefrete kışkırtma” gerekçesiyle yargılanmak üzere tutuklandı. Yücel, hacklenen e-posta yazışmalarıyla ilgisi olmayan bir dizi konu hakkındaki yedi makalesi ile ilgili hem savcı hem de mahkeme tarafından sorgulandı. Yücel, mahkeme huzurundaki ifadesinde kendisine yöneltilen soruların yanlış tercümelere ve haberlerinin eksik bir biçimde okunmasına dayandığına işaret etti.

Deniz Yücel hala Silivri Cezaevi'nde ve avukatlarının tahliyesi için yaptığı başvuru 13 Mart 2017 tarihinde reddedildi.