MURAT SABUNCU

(5 Kasım 2016'dan bu yana tutuklu)
murat_sabuncu

Cumhuriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu 31 Ekim 2016 tarihinde Cumhuriyet gazetesine düzenlenen operasyon sırasında gözaltına alındı ve 5 Kasım 2016'da gazetenin diğer sekiz çalışanı ile birlikte tutuklandı.

Savcı, beş gün süren gözaltının ardından dokuz Cumhuriyet gazetesi çalışanının ‘terör örgütü adına hareket’ ettikleri ve ‘örgüt adına propaganda’ yaptıkları (Türk Ceza Kanunu’nun 220/6 ve 220/8 maddeleri) gerekçesiyle tutuklu olarak yargılanmalarını talep etti.

Savcının bu iddialarının merkezinde Cumhuriyet’in yayın çizgisi ve içeriğinin devleti zayıflatmak amacıyla «FETÖ» tarafından yönlendirildiği iddiası yer alıyor.

Murat Sabuncu ve Cumhuriyet gazetesinin tutuklu diğer çalışanlarının yargılandığı dava, tutuklamalardan 7 ay sonra, 24 Temmuz'da başladı. Sabuncu'nun tutukluluğu halen devam ediyor.

"Bugünün hapishanesi, geleceğin demokrasi müzesinden merhaba,

Uykusuz geceleri sabahı bağlayan saatlerde, gün ağarırken bugün de demir parmaklıklar ve dikenli teller arasından hayata günaydın dedik. Cumhuriyet yazar ve yöneticileriyle birlikte 6 aydır tutukluyum, mahkeme karşısına çıkmamıza 3 ay var. İddianamenin çıktığı 5. ay sayfaları çevirirken, gazetenin manşetleri, haberler, tweetlerden, yani basın ve fikir özgürlüğünden başka bir şeyle karşılaşmayacağımı biliyordum. Şaşırmadım. Mahkeme karşısına çıkacağım ilk günün 24 Temmuz'un ise basın özgürlüğü günü olmasını memnuniyetle karşıladım. Şimdiden Türkiye demokrasisinin kara lekelerinden biri haline gelen bu davanın, böyle anlamlı bir güne rastlaması tarihselliğini pekiştirecek.

Tutuklandığımızdan beri hep aynı şeyi söylüyorum. Ülkede fikir ve ifade özgürlüğünden tutuklananlar yalnızca biz değiliz. Bu durumda olan herkes için adil ve tutuksuz yargılamanın yapılmasını istiyorum. Haftada iki gün, birer saat aile ve avukat görüşü için 9 no'lu hapishanenin hücresinden dışarı çıkarıldığımda, koridorlarda ya da küçük havalandırmalarda, gazetecilere, yazarlara, milletvekillerine, akademisyenlere, belediye başkanlarına, edebiyatçılara rastlıyorum."

Murat Sabuncu'nun 28 Nisan 2017'de eşi aracılığı ile Silivri Cezaevi'nden Uluslararası Af Örgütü'ne ilettiği mesaj