MUSA KART

(266 gün cezaevinde kaldı)
musa kart

Neredeyse 15 yıldır günlük olarak çizdiği karikatürlerle Cumhuriyet’in baş sayfasında yer alan Musa Kart, 5 Kasım'da tutuklanan Cumhuriyet gazetesi çalışanları arasında yer alıyor.

Musa Kart'a sorgusu sırasında gazetenin eski yöneticileri tarafından dile getirilen yorumlar, gazetede yazan diğer gazetecilerin seçtiği başlık ve makaleler ve hatta gözaltında olduğu 3 Kasım 2016 tarihinde gazetenin önünde düzenlenen bir gösteri hakkında sorular yöneltildi.

Musa Kart ve Cumhuriyet gazetesinin tutuklu diğer çalışanlarının yargılandığı dava tutuklamalardan 7 ay sonra, 24 Temmuz'da başladı. Kart 28 Temmuz'da, Cumhuriyet davasında yargılanan diğer altı kişiyle birlikte tahliye edildi. Davada bir sonraki duruşma 11 Eylül’de gerçekleşecek.

"Hakkımızdaki suçlamalara dair tek bir somut kanıt olmadan, dokuz ay boyunca ağır tecrit koşulları altında tutuklandıktan sonra mahkeme önüne çıkacağız. Önce ceza, sonra savunma... Bu sıralama size tuhaf gelmiyorsa hukuk devletinde yaşadığımızı söyleyebilirsiniz."

Musa Kart'ın 29 Nisan 2017'de eşi aracılığı ile Silivri Cezaevi'nden Uluslararası Af Örgütü'ne ilettiği mesaj