ASLI ERDOĞAN

(136 gün cezaevinde kaldı)
AslıERdoğan

Yazar Aslı Erdoğan, kapatılan Özgür Gündem gazetesinin gönüllü yayın danışma kurulunda yer aldığı ve gazetenin yazarlarından biri olduğu için yaklaşık beş ay cezaevinde kaldı.

16 Ağustos 2016'da saat 15.00'te silahlı ve maskeli polisler kapısını çaldı. Polisler tüm evi ve 3.500 adet kitabı teker teker aradı. Arama sekiz saat sürdü. Aslı Erdoğan, aramada herhangi bir "kanıt" bulunmamasına rağmen gözaltına alındı ve hakkında terörle ilişkili suçlamalar yapıldı.

"Karakolda beni üç kadının daha bulunduğu sekiz metrekarelik bir hücreye koydular. Hücrenin penceresi yoktu.  Işıklar 24 saat açık tutuluyordu... Tuvalete, ihtiyaç duyduğumuzda değil, kendi canları istediğinde gitmemize izin verdiler. İlk gece hiç uyumadım."

Aslı Erdoğan gözaltı süresinin ardından tutuklanması talebiyle mahkeme önüne getirildiğinde serbest bırakılacağını düşündü. Fakat hakim onu cezaevine gönderdi. Aslı Erdoğan'ın cezaevi koşullarında daha da kötüleşen kronik rahatsızlıkları bulunuyor.

"Cezaevinde en büyük işkence Eylül ayından itibaren başlayan soğuktu. 20 kadının daha olduğu geniş bir hücreye götürüldükten sonra onların varlığı beni hayatta tuttu."

Aslı Erdoğan 29 Aralık 2016'da tahliye edildi ancak terörle mücadele yasaları altında yargılanması devam ediyor.

"Tahliye edildiğimden bu yana yazmıyorum ve yakın zamanda köşe yazısı yazmaya başlayacağımı sanmıyorum. Daha iyi olmaya çalışıyorum. Cezaevinde hayata tutunmaya devam ettim, fakat dışarı çıkınca üzerimdeki fiziksel etkisini hissettim."