AHMET ŞIK

(30 Aralık 2016'dan bu yana tutuklu)
FOEGazeteFoto

Gazeteci Ahmet Şık siyasi nedenli yargılanmaya ve tutuklanmaya yabancı değil. 2011 yılında Fethullah Gülen'e bağlı kişilerin devlet yapılanmalarına sızma iddialarına yer verdiği bir kitap yazdığı için bir yıldan uzun süre Silivri cezaevinde tutuklu kaldı. Yargılandığı dava hala devam ediyor.

Aralık 2016'da bir kez daha yargılanmak üzere tutuklanan Şık, bu kez PKK ve hükümetin ifadesiyle ‘FETÖ propagandası’ yapmakla suçlanıyor.

Şık, iki gün Metris Cezaevi'nde temiz suya erişimin olmadığı pis bir hücrede tutuldu. Kendisini ziyaret etmeye çalışan avukatlarıyla görüşmesine izin verilmedi. Şu anda Silivri Cezaevi'nde iki kişiyle aynı koğuşu paylaşıyor. Sadece yakın akrabalarıyla haftada bir kez bir camın arkasından telefonla görüşmesine izin veriliyor. Görüşmeler kaydediliyor. Mektup ya da kitap almasına izin verilmiyor.

Ahmet Şık'ın da yargılandığı Cumhuriyet davasının ilk duruşması 24 Temmuz'da gerçekleşti. Şık'ın tutukluğu halen devam ediyor.

"Ahmet'in tutuklanması dışarıdakilere gönderilen bir mesaj: bizi sorgulamaya cesaret edebilirsen et, konuşmaya cesaret edebilirsen et."

Yonca Şık, Ahmet Şık’ın eşi