AHMET ALTAN

(23 Eylül 2016'dan bu yana tutuklu)
Ahmet Altan

Kapatılan Taraf gazetesi kurucusu ve eski genel yayın yönetmeni, yazar Ahmet Altan Eylül 2016'da darbe girişiminden bir gün önce bir tartışma programında "darbe çağrışımıyla subliminal mesaj içeren söylemlerde bulunduğu" iddiasıyla kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan ile birlikte gözaltına alındı.

12 gün sonra serbest bırakılan Ahmet Altan ertesi gün "terör örgütü üyeliği" ve "hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlamalarıyla tutuklandı. Dış dünyayla yazılı iletişim kurmasına hiçbir şekilde izin verilmiyor. Avukatlarıyla sınırlı ve gözetim altında iletişim kurabiliyor.

Altan'ın avukatı Veysek Ok Uluslararası Af Örgütü'ne, Ahmet ve Mehmet Altan'ın kasti olarak Ramazan Bayramı'ndan bir gün önce gözaltına alındıklarını düşündüğünü ifade etti. Savcının 12 gün süreyle tatile gittiğini ve bunun, bu süre boyunca karara itiraz edememeleri anlamına geldiğini belirtti. Veysel Ok müvekkilleriyle ilk beş gün görüşemedi.

"Benim bildiğim hukuk eylemler ile ilgilenir. Suç olan bir eylemi saptar ve kanıtları ortaya koyar. Ben öyle bir dava ile karşı karşıyayım ki dehşet verici bir suçlama var. Ama en küçük bir kanıt yok.”

Ahmet Altan'ın ifadesinden alıntıdır