Türkiye: Zaman gazetesinin altı yazarının mahkumiyet kararı, “halihazırda harap olmuş medya üzerinden daha da büyük bir şok dalgası demek”

06 Temmuz 2018

Kapatılan Zaman gazetesinin eski köşe yazarları ve editörlerinden oluşan altı gazetecinin sekiz buçuk yıl ile on buçuk yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum edilmesi ve diğer beş gazetecinin beraat etmesi sonrasında Uluslararası Af Örgütü Avrupa Kampanyalar Direktörü Fotis Filippou bir açıklama yayımlayarak:

“Gazeteciler, bir kez daha, eleştirel yazıları dışında hiçbir kanıt sunulmaksızın terörle mücadele yasaları gereğince cezai hükümler giydi. Bu absürt mahkumiyet kararları, zaten halihazırda harap olmuş medya üzerinden daha da büyük bir şok dalgası demek. Söz konusu kararlar derhal bozulmalıdır” dedi. Filippou, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gazetecilerin tamamı ‘anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs etme’ suçundan, beş gazeteci ise tüm suçlamalardan beraat etti. Ancak altı gazetecinin, aleyhlerinde en ufak inandırıcı bir kanıt olmaksızın terör suçlamalarıyla mahkum edilmesi, Türkiye’de medyayı susturmayı hedefleyen sistematik girişimlerin sürdüğünü gösteriyor.”

Arka Plan

Bugün görülen duruşmada İhsan Dağı, Lale Sarıibrahimoğlu, Nuriye Ural Akman, Mehmet Özdemir ve Orhan Kemal Cengiz kendilerine yönelik tüm suçlamalardan beraat etti.

Ahmet Turan Alkan, Şahin Alpay ve Ali Bulaç, silahlı örgüt üyeliği suçundan sekiz yıl dokuz ay hapis cezasına mahkum edildi. Mahkeme, Alkan’ın tahliyesine karar verdi.

Mustafa Ünal ve Mümtazer Türköne silahlı örgüt üyeliğinden 10 yıl altı ay, İbrahim Karayeğen ise dokuz yıl hapis cezasına mahkum edildi. Ünal ve Türköne’nin tutukluluğunun devamına; Karayeğen’in ise tahliyesine hükmedildi.

“Zaman gazetesi davası” 18 Eylül 2017’de açıldı. Sanıkların birçoğu, kovuşturma açılmadan önce 14 ay cezaevinde tutuldu. Karar, davanın beşinci duruşması sonunda verildi. 11 sanığın dördü, neredeyse iki yıl boyunca tutuklu yargılandı.